Retinol ile Zamana Meydan Okumak

Retinol ile Zamana Meydan Okumak

Cildin şahane görünüyor, yeni bir marka mı keşfettin? Cilt bakımı mı yaptırdın? Nasıl bu kadar taze görünüyor? Akne sorunlarına ne oldu? Yeni bir diyet mi başladın? Nasıl bu kadar azaldı? Son zamanlarda böyle başlayan sohbetler mutlaka Retinol içeren bir ürünü tavsiye ederek bitiyor. Kozmetik’in en son mucizelerinden Retinol nedir, gerçekten sihirli mi, kimler kullanabilir, nasıl kullanılmalı, yaşlanan ciltler için mi yoksa genç ama akneli tahriş olmuş ciltler için mi? Retinol ile ilgili uzmanlardan ve Beauty Curious Podcast’lerinden faydalanarak, sizler için kafanızdaki birçok soruya cevap verecek bir makale hazırladık. Ayrıca, Retinol içeren ürün alışverişi konusundaki püf noktalara da bu makalede bulabilirsiniz.

Retinol Nedir? Retinol Çeşitleri Nelerdir?

Retinol, A vitamini türevlerinden olup son yıllarda geliştirilen bileşim formu sayesinde kozmetik ürünlerinde sıklıkla kullanılmıştır. Neredeyse her cilt tipi ve birçok cilt sorunu için önerilen Retinol, hücresel yenilenmeyi artırarak ve kolajen üretimini tetikleyerek cilt problemlerine hızlı ve etkin çözüm sağlamaktadır. Farklı Retinol türleri farklı cilt tipleri ve farklı sorunlar için kullanılmaktadır. Reçetesiz olarak satın alınabilecek ürünlerde en sık kullanılan Retinol çeşitleri şunlardır:

 • Retinol (Vitamin A): En temel Retinol formudur. Asıl olarak ciltteki kırışıklıkları azaltmak, sivilceyi önlemek ve cilt tonunu iyileştirmek için kullanılır.
 • Retinaldehit (Retinal): Daha güçlü bir Retinol formu olduğu için cilde uygulandığında daha hızlı etki eder. Kırışıklıkları azaltma ve cilt tonu düzenlemede etkindir.
 • Retinil Palmitat: Retinil palmitat, daha hafif bir Retinoldur ve özellikle hassas ciltleri olanların tercih etmesi uygundur.
 • Adapalen: Adapalen, özellikle sivilce tedavisinde kullanılan bir Retinol tipidir. Cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırır ve sivilce oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Cilt problemlerinin yoğun olduğu durumlarda ve çok hassas cilt tiplerinde kullanmaya başlamadan önce mutlaka bir dermatolog ile görüşülmeli, seçilecek form, marka ve uygulama yöntemi dermatolog gözetiminde yapılmalıdır. Hatta bazı durumlarda daha güçlü form içeren Retinoidler dermatolog tarafından reçete edilebilir.

Kimler Retinol İçeren Ürünler Kullanabilir?

Cilt sıkılaştırma, kırışıkların azaltılması, leke giderme, cilt aydınlanması, sivilce ve akneye karşı gözle görünür faydası sebebiyle Retinol, neredeyse her cilt tipi, her cilt sorunu, her yaş ve hatta ergenlikle başlayan döngü için uygun olduğunu söylenebilir. Ancak her üründe olduğu gibi Retinol içeren ürün kullanımında kritik gruplarda olan, daha dikkatli olması gereken kişiler ve durumlar olabilir.

Öncelikle, hamilelik ve emzirme döneminde olan kişiler için Retinol kullanımı genellikle önerilmez. Bu konuda yeterli çalışma olmadığı için temkinli olmak faydalıdır. Zaruri durumlarda mutlaka bir uzman doktor eşliğinde fayda-zarar ilişkisi gözetilerek kullanmak düşünülebilir.

Hassas cilt tipine sahip olanlar, Retinol kullanırken dikkatli olmalıdır. Retinol, ciltte hafif kızarıklığa, kuruluğa ve hassasiyete neden olabilen bir bileşendir. Bu nedenle hassas ciltliler için doğru Retinol çeşidi olan ürün seçmek, kullanım sıklığını, rutini oluşturmak, miktar ayarını doğru yapmak daha da önemlidir. Doğru olan, bir dermatologun önerileri eşliğinde kullanılmasıdır.

Ergenlikte Retinol içeren ürün kullanımının bilinen bir zararı yoktur. Ancak genç ciltlerde hücre üretimi zaten yüksek tempoda olduğu için genellikle ekstra bir ürüne ihtiyaç olmaz. Ancak sivilceli ve akneli cilt tiplerinde Retinol içeren bir ürün kullanmak, kalıcı izlerin kalmasının önüne geçebilir.

Retinol'ün Temel Özellikleri ve Etkileri

Retinol, cildin alt katmanlarına kadar nüfuz edebilen bir vitamini türevidir, bu nedenle etkili sonuçlar verebilir. Cildin alt katmanlarına ulaşan Retinol, kollajen üretimini arttırarak, cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırır ve cildin daha taze ve genç görünmesine katkı sağlar. Cildin yüzeyindeki ölü hücrelerin temizlenmesine de yardımcı olacağından cildin daha parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Gelin, Retinol'ün farklı sorunlar için nasıl farklı çalıştığını biraz daha detaylı inceleyelim.

Akne Tedavisinde Retinolün Rolü Nedir?

Akne, özellikle ergenlik döneminde yaygın olarak karşılaşılan bir cilt sorunudur. Retinol, akne sorunuyla baş etmede faydalı bir yardımcı ürün olarak görev yapar. Biraz daha ayrıntıya girelim:

 • Yağ üretimini dengeleyici rolü ile fazla yağın tıkalı gözeneklere neden olan akneye yol açmasını önler.
 • Gözenekleri açarak cildin hava almasını, cilt temizliğinin derinlemesine olmasını sağlar ve bu sayede sivilce oluşumunu engeller.
 • Cilt hücrelerini yenileme hızını artırarak cilt hasarlarını onarır ve sağlıklı cilt hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur.

Kırışıklıkları Azaltmada Retinol Nasıl Yardımcı Olur?

Yaşlanmanın doğal bir sonucu olan cilt kırışıklıklarını azaltmada Retinol içeren ürünler etkili bir rol üstlenir:

 • Kollajen üretimini artırmak için destek olarak cildin elastikiyetinin artmasını sağlar, ince çizgileri pürüzsüzleştirir.
 • Cilt hücrelerinin daha hızlı yenilenmesini sağlayarak cildin daha genç görünmesini sağlar.

Leke Azalması ve Cilt Tonu Eşitlemede Retinolün Faydaları

Farklı sebeplerden dolayı ciltte oluşabilecek lekeler için Retinol'ün mutlak çözüm olduğunu söylemek zor. Ancak cilt tonunu eşitleyerek lekelerin görünümünü azaltır ve cildin daha homojen bir görünüm kazanmasını sağlar.

Retinol Kullanım Sıklığı ve Dozajı Nasıl Olmalı?

Retinol'ün etkili olması, cildinize ve size rahatsızlık vermeden kullanımı için doğru dozajı ve doğru kullanım sıklığını belirlemek önemlidir:

 • Düşük dozajla başlamak: Retinol, cilt üzerinde güçlü bir etki yapabilen bir bileşik olduğu için başlangıç aşamasında düşük dozaj ile başlanmalı, cildin verdiği tepki gözlenip doğru orana zaman içinde ulaşılmalıdır. Retinolü yüksek dozajda ve çok sık kullanmak faydadan çok zarar verebilir.
 • Haftada bir veya iki kez kullanmak: Retinol içeren bir ürünü her gün kullanılması önerilmez. Özellikle başlangıç aşamasında haftada bir kullanıma başlanmalı, sonra ihtiyaç durumunda haftada 2 kereye çıkılabilir. Ancak her zaman cildin tepkisini gözlemlemek, gerekirse azaltmak ve hatta ihtiyaç olmadığı durumda ara vermek iyi olabilir.
 • Retinol kuru cilde uygulanmalıdır. Islak cilt etkinliğini istemsiz artırabilir ve istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. Ayrıca Retinol uygulama öncesinde ve sonrasında nemlendirici kullanmak ciltte tahriş olma ihtimalini azaltır; yani "sandviç taktiği" uygulanabilir.
 • Retinol uygulaması yapılan dönemlerde eksfoliyantlardan tamamen kaçınmak iyi bir fikir olabilir.
 • Son olarak, AHA (alfa hidroksi asit) veya BHA (beta hidroksi asit) içeren ürünlerle aynı rutinde kullanılması önerilmez. Bu nedenle, cilt bakım rutininizi planlarken dikkatli olmalısınız.
 • Retinol kullanıldığı dönemlerde güneşe çıkıldığında temiz içerikli bir güneş kremi kullanmak mutlaka önerilir. Retinol, cildin güneşe karşı daha hassas hale gelmesine neden olabilir. Bu nedenle, Retinol'ü gece kullanıp sabahları güneş koruyucu kullanmak, cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korur.

Retinol Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Retinol alışverişinde dikkat edilmesi gereken en önemli konular:

 • İhtiyacınızı iyi bilmek ve etkinliği o alanda kanıtlanmış Retinol formlarından sizin için en uygun olanını seçmek.
 • Cilt tipinize en uygun olan form ve konsantrasyonlu ürünü seçmek.
 • Ürünlerin son kullanma tarihine ve saklama koşullarına dikkat etmek.

 

Temiz içerikli tüm cilt ürünlerinizi BonaLiva’da Kendime Bakıyorum kategorisinden bulabilirsiniz.

  

Retinol ile Zamana Meydan Okumak

  

Cildin şahane görünüyor, yeni bir marka mı keşfettin? Cilt bakımı mı yaptırdın? Nasıl bu kadar taze görünüyor? Akne sorunlarına ne oldu? Yeni bir diyet mi başladın? Nasıl bu kadar azaldı? Son zamanlarda böyle başlayan sohbetler mutlaka Retinol içeren bir ürünü tavsiye ederek bitiyor. Kozmetik’in en son mucizelerinden Retinol nedir, gerçekten sihirli mi, kimler kullanabilir, nasıl kullanılmalı, yaşlanan ciltler için mi yoksa genç ama akneli tahriş olmuş ciltler için mi? Retinol ile ilgili uzmanlardan ve Beauty Curious Podcast’lerinden faydalanarak, sizler için kafanızdaki birçok soruya cevap verecek bir makale hazırladık. Ayrıca, Retinol içeren ürün alışverişi konusundaki püf noktalara da bu makalede bulabilirsiniz.