Siyez Bulguru 500 G Kastamonu

Toprak Dogal
₺0,00
Ürünün Tüm Özelliklerini İncele

KASTAMONU SİYEZ BULGURU

Buğday’ın doğduğu yerdir Anadolu. Modern buğdayın atası Siyezdir. Kastamonu Siyez buğdayının 12.000 yıllık tarihinin izleri bugün Göbeklitepe’de görülmektedir. Kasım-Aralık gibi ekilir Siyez. Ilgaz dağının kuzey yamaçlarında esen kuzey rüzgarı, kışın biriken karların yavaş erimesi Siyez buğdayının geç olgunlaşmasını ve tanelerinin daha iri olmasını sağlar. Temmuz sonunda tırpanla hasat edilir, düvenle ezilir, harmanda rüzgara karşı savrularak tane samandan ayrılır. GDO’suz ata tohumdan başlar bu doğallık, yerleşim yerlerinden uzakta, modern tarımın girmediği sarp ve engebeli arazilerde yetişen başaklarla sürer. En geleneksel haliyle hasat edilip hazırlanan buğday tanelerine geleneksel usuller eşlik eder lezzet yolculuğunda. Bakır kazanlarda kaynatılır, güneşe serilir. Taş değirmenlerde kavuzu (dış kabuğu) soyulur, bulgur kırılır. Böylece Siyez bulgurunun kendine özgü tadı ve kokusu, içindeki en besleyici öz olan ruşeymi içinde kalır. Siyez bulgurunun özel lezzeti Kastamonu coğrafyası ve ikliminden, binlerce yıllık ata geleneğinden, insanının el emeğinden gelir.

Coğrafi işarete sahip Kastamonu Siyez Bulguru, bugün ülkemizi yurt dışındaki festivallerde temsil ediyor. Bir ölçek bulgura 2,5 ölçek su ölçüsüyle yapılan pilavı, bir  saat kısık ateşte pişirildiğinde enfes Siyez bulguru lezzeti ortaya çıkıyor. Mutfağınızda yer açın, doğallığını binlerce yıldır koruyan, coğrafi işaret almış patentli bir ürün olan Kastamonu Siyez Bulguru’nun “gerçek lezzetine” siz de davetlisiniz.

 

Tüm ürünlerimizi; Türkiye’nin EN HAS, EN YÖRESEL bölgelerinden tedarik ettiğimiz  doğal, sağlıklı, organik, katkısız ve koruyucusuz üretim yapan üreticilerimizden alıp Toprak Doğal farkıyla size sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yazın
Sadece kayıtlı kullanıcılar değerlendirme/yorum yazabilir. Lütfen, giriş yapın veya Hesap Açın
Daha Fazla Bilgi
Marka Toprak Dogal
Barkod 8681078704414
Ürün Kodu 24-ytpm_096
Yeni Mesaj
tshdogal
Sending ...
Back to Top