Pekmez, Tahin Seti

Özel fiyat ₺292,49 Normal fiyat ₺349,99

Pekmez, Tahin Seti

Şekersiz Doğal Erzincan Dut Pekmezi

Bir kaşığı bile içinizi ısıtmaya yeten koyu renkli, zengin lezzete sahip Erzincan Dut Pekmezi, en bilinen ve sevilen pekmezler arasındadır. 

Kemaliye’nin sarp arazisinde yabani dut ağaçlarında yetişen lezzeti özel dutlardan geleneksel yöntemlerle yapılan Erzincan Dut Pekmezi doğal olarak tatlıdır, ilave şeker içermez. Bu bölgede yetişen dutlar bölgenin coğrafya ve iklim özellikleri nedeniyle farklı bir lezzete sahiptir.

Yapımında geleneksel yöntemler izlenen Erzincan Dut Pekmezi için dutlar temmuz ayında toplanarak ayıklanır ve kurutulur. Pekmez yapılacağı zaman kuru dutlar kazanlara alınıp kaynatılarak şıra haline getirilir. Elde edilen şıra tepsilere aktarılarak yoğun pekmez kıvamını alıncaya kadar güneş altında olgunlaşmaya bırakılır. İçerisinde katkı maddesi, koruyucu ve şeker bulunmayan bu lezzetli ve doğal pekmezi tatlılarda şeker yerine kullanabilir, şerbet yaparak veya kahvaltılarda tahinle karıştırarak tüketebilirsiniz.

Konya Çifte Kavrulmuş Tahin

Humusun tadı, piyazın sosu, helvanın yıldızı, pekmezin vazgeçilmez ortağı, kek ve çöreklerin lezzeti, kış günlerinin aranan enerji ve mutluluk kaynağı tahin geleneksel Türk tatlarından biri. Konya Çifte Kavrulmuş Tahin ise tahinin lezzet zirvesi.


Bozkır tahini ya da çifte kavrulmuş tahin olarak anılan bu asırlık lezzet, Manavgat yöresinden toplanan susamların geleneksel yöntemlerle taş değirmenlerde sıkılmasıyla yapılıyor. Acılığından suda bekletilerek arındırılan susamlar bir gün sonra kabuğu soyularak beş saat odun ateşinde pişiriliyor. Diğer tahinlerden farkı da burada açığa çıkıyor. Daha fazla kavrulan susamların yağı iyice pişiyor ve damak çatlatan bir lezzete dönüşüyor.

Daha Fazla Bilgi
Ürün Kodu 24-stpm_082
Barkod 8681078705015
Marka Toprak Dogal
Yorum Yazın
Sadece kayıtlı kullanıcılar değerlendirme/yorum yazabilir. Lütfen, giriş yapın veya Hesap Açın
Yeni Mesaj
tshdogal
Sending ...
Back to Top