Çemişgezek Ulukale Dutu 130 G Tunceli

Özel fiyat ₺118,71 Normal fiyat ₺138,51

Çemişgezek Ulukale Dutu

Her tarafı dut bahçeleriyle kaplı Çemişgezek ilçesine bağlı Ulukale köyünün tarihinin Demir çağına kadar gittiği söyleniyor. Yöredeki dut ağaçlarının tarihi de oldukça etkileyici. Öyle ki bazısı 500-600 yaşını buluyor. Selçuklu’ya, Osmanlı’ya tanıklık etmiş ata mirası bu dut bahçeleri bugün Ulukale’nin geçim kaynağı. Ünü ülkemizin sınırlarını aşarak dünyaya yayılan coğrafi işaret almış “Ulukale Dut Kurusu” Hollanda, Almanya, Belçika, Fransa ve Amerika gibi pek çok ülkeye ihraç ediliyor.

Ulukale’nin özenli, çalışkan halkı ilkbaharı fidanları çapalayarak karşılıyor. Mayıs ayının başlarında ise önceki yıldan kalan kuru dallar temizleniyor, sulama için damlama sistemleri çekiliyor ve bahçelerde gereken bakımlar yapılıyor. Olgunlaşan dutların düşüp toprağa değmemesi için altlarına brandalar seriliyor. Haziran’ın başlarında dökülen bu dutların üfleme makineleriyle temizlenmesi ve kurumaya serilmesinde Ulukale’nin kadınları ve erkekleri el birliğiyle çalışıyor. Dut yetiştirmek diyor Ulukale halkı, çocuk büyütmek gibidir, yılın 12 ayı ilgi ister... İşte o sevgi ve özen Ulukale dutunun lezzetine de yansıyor.

Yaklaşık 1 ay süreyle meyve veren, ülkenin diğer yörelerinde yetişen dutlara göre daha küçük yapıda, uzun saplı, çekirdeksiz ve beyaz renkte olan doğal Çemişgezek Ulukale Dutu’nun “gerçek lezzetine” siz de davetlisiniz.

Ulukale Dut Kurusu;

* B1,B2 ve C vitaminleri açısından zengindir. 

* Demir ve kalsiyum kaynağıdır.

* Sağlıklı, doğal ve katkısızdır.


Coğrafi İşaretli Ürünler Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

Tüm ürünlerimizi; Türkiye’nin EN HAS, EN YÖRESEL bölgelerinden tedarik ettiğimiz  doğal, sağlıklı, organik, katkısız ve koruyucusuz üretim yapan üreticilerimizden alıp Toprak Doğal farkıyla size sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

Daha Fazla Bilgi
Ürün Kodu 24-ytpm_070
Barkod 8681078703691
Marka Toprak Dogal
Yorum Yazın
Sadece kayıtlı kullanıcılar değerlendirme/yorum yazabilir. Lütfen, giriş yapın veya Hesap Açın
Yeni Mesaj
tshdogal
Sending ...
Back to Top