Sinem Ülker İle İyi Yaşam Eliminasyonu

Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu ve Gıda Mühendisi Sinem Ülker İle 22 Mayıs-24 Haziran Arasında Eliminasyon Programı

 

Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu ve Gıda Mühendisi Sinem Ülker İle 22 Mayıs-24 Haziran Arasında Eliminasyon Programı

 

Program süresi:

5 hafta sürüyor: 

3 gün hazırlık

3 hafta eliminasyon

2 hafta geri tanıtım

 

Ayrıntılar:

Başta semptom değerlendirme formuyla kişinin mevcut alışkanlıklarını tanıyor, kişisel önerilerde bulunuyoruz.

Bir Whatsapp grubumuz oluyor. 3 defa da canlı yayın yapıyoruz. Günlük bilgilendirmelerle, tabak fotoğraflarıyla hem öğreniyor hem de eliminasyon yapıyoruz.

Vücudumuza enflamasyon (iltihap-yangı) yaratan gıdaları (gluten, şeker, süt ürünü vb) hayatımızdan çıkarıyoruz.

Bu esnada besinlerimizi çeşitlendirip renklendiriyoruz, bağırsak sağlığımıza odaklanıyoruz. Tarif ve menü destekleriyle süreci kolaylaştırıyoruz.

Uykumuzu, stres seviyemizi ve vücut hareketlerimizi de düzene sokmaya çalışıyoruz.

Dileyenlerle yoga, meditasyon ve nefes çalışmaları yapıyoruz.

Sadece gıdaları değil vücudumuza kozmetikle ve temizlik malzemeleriyle gelen kimyasalları da mutfağımızda toksin yaratan ekipmanları da konuşuyoruz.

3 hafta sonrasında elimine ettiğimiz gıdaları vücudumuza yavaş yavaş tanıtıp bize ne iyi geliyor ne iyi gelmiyor görüyoruz.

Kendimize attığımız bu adım için kendimizi kutluyoruz. Sürdürülebilir sağlıklı yaşam için, bu süreçten sonraki hayat tarzımızdaki değişikliklerin dengesine odaklanıyoruz.

 

Eliminasyon nedir?

Vücudun iyi sindiremeyebileceği gıdaların 3-8 hafta beslenme planından çıkartılıp, bağırsak sağlığının iyileştirilmesinin sağlandığı diyete eliminasyon denir. Kişi bu diyet sonrasında, elimine edilen gıdaları tek tek vücuduna tanıtıp hangi gıdanın nasıl etki gösterdiğini kendi vücudunda gözlemlemiş olur.

Bu süre içerisinde fonksiyonel tıp sağlık koçu,

·       Doktorun koyduğu tanıyı ve tedavi planını hastaya net bir şekilde anlatır; gerektiğinde kişinin doktoruyla yakından çalışır.

·       Semptomlarına göre “kişiye özgü” beslenme planları çıkartır.

·       Sadece beslenme konusunda değil, mutfak malzemelerinde, temizlik, tekstil, kozmetik ürünlerinde de fonksiyonel tıp bakış açısını anlatır.

·       İyi bir uykunun tedavi planı için gerekliliklerini anlatır.

·       Alışkanlıkların “kök neden”ine odaklanır ve değiştirilmesi için kişiyi motive eder.

·       Stresin zararlarını anlatır, ama esas olarak stresin yönetilebildiği bir hayatın kişinin kendisi tarafından yaratılması ve kendisine yol bulması için gerekli soruları yöneltir.

·       Kişinin kendi egzersiz rutinini oluşturabilmesi için küçük adımlarla hedefler belirlemesini destekler.

·       Sürdürülebilir ve sağlıklı bir yaşam yaratılması için, danışanın yanında olan bir ‘yol arkadaşı’ olur.

Not: Fonksiyonel tıp sağlık koçu hastalığın teşhisini ya da tedavisini belirlemez. Bunlar için bir hekimden destek alman, onun söylediklerini kolaylaştırıcı olarak bana ulaşman gerekmektedir.

 

Programın hedefleri:

Enerjini arttırmak, daha iyi hissetmek

Alerjilerinin etkilerini azaltmak

Gaz ödem şişkinlik problemlerine iyi gelmek

Cildini daha parlak ve pürüzsüz hale getirmek

Migren ve eklem ağrılarını azaltmak

Kabızlık/ishal gibi bağırsak hareketlerini düzeltmek

Kaliteli bir uyku uyumak, kolayca uyanmak

Kilolardan/ödemlerden kurtulmak

Toksinlerden kurtulmak

Libidonu arttırmak

Gıda hassasiyetlerine yakından bakmak, reflü gastrit gibi mide sorunlarının, tiroit kaynaklı ve kronik hastalıklarının semptomlarını azaltmak

 

Ben Kimim?

Merhaba Ben Sinem Ülker

 

Gıda mühendisiyim. Yeditepe Üniversitesi Gıda mühendisliği bölümünden mezun oldum 2014 yılında. Tezim çölyak hastaları için glutensiz pasta üretimiyle alakalıydı.

2013 yılından beri iş hayatının içindeyim. Okulumun son yılında üstten aldığım dersler sayesinde biraz rahatlattığım zamanımı ilk işyerimde geçirdim. 

Donuk pasta, toz içecek ve kahve fabrikasında üretim kalite arge bölümlerinde çalıştım. Mikrobiyoloji-kalite laboratuvarı kurdum. Kalite süreçlerini yönettim. Şirketim için devlete proje yazdım ve glutensiz pasta üretim yeri kurdum. Arge yolculuğum burada başladı. 5 seneden fazla devam etti

Global bir firmanın Gıda Ar-Gesinde çalıştım 4 sene daha. Sayısız ürün geliştirme sayısız proje sayısız tecrübelerle doldu bu 4 yıl. Hammaddelerden, ürünün tüm içeriğinden, ambalaj etiketlerine yazılacak her şeyden, raf ömründen, lezzetinden, ürünün kalitesinden sorumluydum. Gıdanın bilimini ve teknolojisini öğrendiğim üniversite yıllarından itibaren 15 yılımı gıda sektörüyle doldurdum.

Hayatımda uzun zamandır var olan yoga yolculuğuma 2019yılında yoga eğitmenlik eğitimiyle devam ettim. Babamın bir başka aleme gidişi üzerine kendime doğum günü hediyesi vermiştim. İnzivalar şamanik kamplar yurtiçi yurtdışı festivaller derken şimdilerde bildiğimi bedenen ve ruhen aktarma yolunu seçtim öğrencilerime. Ve hala ben de öğrenciyim muhtemelen de ömrümün sonuna kadar.

Babamın kaybı, kötü beslenme, stres yönetememe glutenli şekerli bol ürün geliştirmeler vs derken genetik getirdiğim konularla da birleşince ciddi bir mantar çoğalma problemi yaşadım. Bağırsaklarımla ve dolayısıyla yaşam tarzımla alakalı olduğunu keşfetmem de bir çok doktora gitmem, bir çok ilaç kullanmamdan ve sonuç bulamamamdan sonra oldu. Fonksiyonel tıpla burada tanıştım. Canım doktorumla ilaç tedavisi üzerine candida eliminasyon diyeti, takviyeler ve psikoterapi gibi destekleyici tedavilerle ciddi bir çözüme ulaştım.

Ben çok büyük zaman, emek ve para harcadım. Psikolojim inanılmaz sarsıldı. Benim gibi sıkıntı çeken sayısız kişiye bunu anlatmak istedim. Yol göstermek motive etmek doğru bilgiye nasıl ulaşacaklarını, kendilerine nasıl bütüncül bakmaları gerektiğini anlatmak istedim. Bu sebeple Amerika’da şahane bir okul olan Institute of Functional Medicine’dan fonksiyonel tıp sağlık koçluğu eğitimi aldım. 

Şu an bireysel ve grup olarak yoga nefes meditasyon dersleri veriyorum. Eliminasyon grupları açıyorum. Bireysel ve grup olarak fonksiyonel tıp sağlık koçluğu yapıyorum. Kurumsal global bir firmada wellbeing projelerinde yer alıyorum. Aynı zamanda sürdürülebilir ve sağlıklı yaşam platformu BonaLiva’da iyi yaşam konuları hakkında blog yazıyorum. 

Ne biliyorsam anlatmayı seviyorum. Diyet yapmanın da spor yapmanın da alışkanlık edinmenin de ne kadar zor olduğu biliyorum kendimden. Bu sebeple sürdürülebilir sağlıklı bir hayatı anlatmaya çalışıyorum. Öz şefkati kaybetmeden her gün bir adım daha kendimize yaklaşmanın beden zihin ve ruh bütünlüğüyle bağlı olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Bazen kendimize adım atmak için ufak da olsa bir destek eli gerekiyor. İşte tam da bu sebeple buradayım.

 

Hayat tarzı değişiklikleriyle her şey mümkün.

 

Sevgiyle

 

IG : iyiyasammuhendisi

Daha Fazla Bilgi
Ürün Kodu Sinem Ülker İle İyi Yaşam Eliminasyonu-9
Barkod 8682162413343
Yorum Yazın
Sadece kayıtlı kullanıcılar değerlendirme/yorum yazabilir. Lütfen, giriş yapın veya Hesap Açın
Yeni Mesaj
iyiyasammuhendisi
Sending ...
Back to Top